Projektzáró a Mészáros Károly Városi Könyvtárban
2011.08.26. 09:46
TÁMOP: megfoghatatlan azoknak, akik nem tudják, mit is takar ez a kifejezés. Társadalmi Megújulás Operatív Program: „Tudásdepó-Expressz”- A könyvtári hálózat nem formális és informális képzési szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében, valamint a könyvtárhasználók igényeinek hatékonyabb kielégítését célzó szolgáltatás-fejlesztés. Szolgálja a minőségi oktatást, a formális oktatáson kívüli képzést és tanulást, a könyvtári szolgáltatásokkal megvalósítandó olvasási és digitális kompetenciák fejlesztését.
A hajdúdorogi Mészáros Károly Városi Könyvtár, a Földi János Könyvtár, Emlékház, Hajdúhadházi Galéria, a Közösségi Ház és Városi Könyvtár Komádi, illetve Vámospércs Város Önkormányzata közösen adta be pályázatát a TÁMOP-3. 2. 4-08/1 uniós pályázatra. A konzorcium vezetését a Mészáros Károly Városi Könyvtár vállalta. Az elnyert összeg 53 200 000,-Ft, egyszeri, vissza nem térítendő támogatást jelentett.
A projektünk 2009. szeptemberében kezdődött és 2011. június 30-án zárjuk ezt a másfél éves munkát. Alkalmunk volt arra, hogy egy pénzügyi munkatárs és két szakmai munkatárs, valamint jogász és informatikus segítse a munkánkat. Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy megköszönjem a munkájukat.
A konstrukció célja a könyvtári tevékenységet folytató szervezetek tanulást segítő szolgáltatásainak és adatbázisainak, dokumentum- és információ-szolgáltatási rendszerének fejlesztése és összehangolása, a könyvtárak ehhez kapcsolódó humánerőforrásának fejlesztése.
Nagy hangsúlyt kapott az új lakossági rétegek bevonása, az olvasók egyes csoportjait megcélzó, olvasási és digitális kompetenciákat támogató programok, valamint az otthonról is elérhető Web-alapú szolgáltatások fejlesztése.
A pályázat egyik kiemelt célcsoportja a gyermek- és ifjúsági korosztály. A másik kiemelt célcsoport a leszakadó térségek felnőtt népessége, akik számára a fejlesztésekhez, a kulturális szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés lehetőségét teremti meg. Célunk volt még a hozzáférés területi különbségeinek csökkentése.
A fenti tevékenységek kialakítása és hosszú távú működtetése azonban csak jól képzett könyvtári és információs szakemberek, által történhet.
A nyilvánosság biztosítására nagy hangsúlyt fektettünk. Negyedévente a konzorcium közös szórólapon tájékoztatta az érdeklődőket a saját és a társ településeken zajló eseményekről. A havi plakátok, a rádió, a városi lapok, mind-mind a nyilvánosság eszközei voltak.
Az író-olvasótalálkozók közelebb hozták az alkotót a mű olvasójához. Csak néhányat a teljesség igénye nélkül: Schäffer Erzsébet, Zsíros-Simon Mária, Adonyi Sztancs János, Bakó Endre, V. Kulcsár Ildikó, Erdei Sándor, Müller Péter. Beszélgetések, könyvajánlók, rajzpályázatok, honismereti délelőttök és a honismereti tábor, az érdeklődők, a felhasználók igényeit voltak hivatva kielégíteni.
A honlapok szigorú elvárások alapján készültek, figyelembe véve a felhasználók elvárásait.
A továbbképzések szintén a könyvtárost segítették abban, hogy a mai, felgyorsult világban még gyorsabb, pontosabb tájékoztatást tudjon adni az olvasónak.
Szeretném megköszönni a velünk együtt dolgozó intézmények, civil szervezetek, oktatási intézmények munkáját. Mindannyian tudjuk: egyedül szárnytörött madarak vagyunk, közösen, egymás kezét fogva azonban hegyeket vagyunk képesek megmozgatni. A konzorcium tagjainak is köszönöm, hogy társak voltak a problémák megoldásában. Azt is megjegyzem, hogy nem volt ilyen nagyszabású pályázati munkáról tapasztalatom, ezért külön hálás vagyok, hogy segítettek, és együtt oldottuk meg a nehézségeket. A köszönetnyilvánításnál nem szeretném kihagyni a GAMESZ dolgozóit, és a fenntartót sem.
Örülök, hogy együtt dolgoztunk, s bízom abban, hogy mindannyian szeretettel gondolunk az eltelt időszakra, az elért eredményekre. Jeles Erzsébet projectvezető.
|