Müller Péter "Örömtánc"
2011.08.25. 11:10
Vendégünk volt Müller Péter író
Nagy álmunk vált valóra, amikor vendégül láthattuk Müller Péter írót. Közvetlensége, egyszerűsége magával ragadott bennünket. Figyelt, reagált, kérdezett és válaszolt. Az gondoljuk, hogy egy tartalmas, magas színvonalú estét töltöttünk az íróval. Továbbgondoltuk szavait, újra elővettük könyveit, és talán már egy kicsit „más” szemmel olvastuk írásait.
Müller Péter arról beszélt, ami a leginkább hiányzik a mai ember életéből: a szeretet, boldogság és az öröm. Vajon hol veszítettük el ezeket az évek, évtizedek során?
Ezoterikus megközelítésből nézve, minden kultúra ismerte az Aranykor emlékét, világunkban tulajdonképpen ez jelentette az Édenkertet. Amikor az ember kiesett onnan, akkor elveszítette magát a boldogságot is. Attól kezdve minden hagyomány, minden vallás és később minden művészet arra törekedett, hogy az elveszett örömöt visszaszerezze. Nem véletlen, az evangélium jelentése: „örömhír”, s Jézus is felsorolta a Hegyi Beszédben a boldogság forrásait, de lényegében ugyanerről beszél minden nagy tanító. Buddha ugyan fordítva szemléli, azt keresi, hogyan lehet megszabadulni a szenvedésektől.
Mi az öröm?
Az öröm az, amikor az ember megszabadul a görcsöktől, félelmektől, szorongásoktól. Ez egy megszabadulás-élmény, úgy is mondhatjuk: szabadság, amikor az ember súlytalanul fölszáll és repül, tehát repülés-élmény. Abban a pillanatban az ember haza talál, mert az öröm az ember igazi hazája. Amikor kidobjuk a „homokzsákokat”, abban a pillanatban elkezdünk felszállni, röpülni és boldogok vagyunk. A „zsákok” miatt nem érezzük magunkat boldognak.Tudtuk meg ezt is, és még nagyon sok minden a közel másfél órás előadásból.
|