TIOP-1.2.3-08/1-2008-0085 „Árvácskák”
2011.03.23. 10:09
Projektzáró Létavértesen
Kellemes, mondhatnánk baráti összejövetelre került sor 2010. december 10-én Létavértesen. A hét Hajdú-Bihari települési könyvtárat magába foglaló konzorcium projektzárót tartott.
TIOP- Bűvös szó, melyet a pályázatban részt vevők tudják, mit takar, a többiek számára megfoghatatlan, a könyvtárosok által gyakran használt kifejezés. Megfoghatatlan? A pályázat kezdetén igen, de amikor megérkeztek az előlegek, akkor a könyvtárhasználók már kézzel érinthették, használhatták azokat az új számítógépeket, szoftvereket, melyek gazdagítják a könyvtárat.
Mit is takar a TIOP-1.2.3.-08-as pályázat? A könyvtárak összehangolt infrastruktúra-fejlesztésére irányult, melynek az volt a célja, hogy a könyvtárhasználók az ország bármely településéről, a legtávolabbi település könyvtárából, akár otthonról is megrendelhessék azt a dokumentumot, amelyre szükségük van. Mindannyiunk előtt ismeretes az a tény, hogy a könyvtárak az iskolai oktatásnak nélkülözhetetlen kiegészítője és támogatója. Az egész életen át tartó tanulás és a felnőttképzés helyszíne is. Az oktatás épít a könyvtárakban felhalmozott dokumentumokra. A könyvtárhasználat beépítése az iskolai oktatásban felkészíti a gyerekeket arra, hogy megismerjék azokat az információhordozókat, keresési technikákat, melyek segítségével könnyen elboldogulnak a könyvtári katalógusok birodalmában. A nyilvános könyvtárak szolgáltatói hálózatának továbbfejlesztésére és technológiai korszerűsítésére volt, van szükség.
A könyvtárak önállóan vagy konzorciumban pályázhattak. A mi könyvtárunk 11 503 405,-Ft-ot nyert ezen a pályázaton. Az elnyert összegből, az alábbi eszközöket vásároltuk: Huntéka csomag; felhasználói számítógépek (9 db); munkaállomásból 2db; vonalkód olvasót; 16 portos switch 1 db; szünetmentes tápegység 3 db; multifunkcionális készülék 1 db; munkaállomás működtetéséhez szükséges operációs rendszerek; vírusirtó szoftverek; speciális szoftverek: a fogyatékkal élők számítógép használatát, könyvtárhasználatát, illetve az információs forrásokhoz való hozzáférés biztosítása – képernyőnagyító szoftver beszédfunkcióval, szövegfelolvasó szoftver.
Az eszközbeszerzés mellett lehetőségünk volt egy fő projektmenedzsment illetve egy fő szakmai megvalósításban segítő munkatársakat alkalmazni.
A projekt végrehajtása során felmerülő általános költségeknél elszámolható (papír-írószer, irodai eszközök, tonerek) segítették a mindennapi munkánkat.
A fejlesztéssel sikerült megvalósítanunk olyan előrelépést, melyet az éves költségvetésünkből nem tudtunk volna véghezvinni.
A másik pályázat a TÁMOP, melyben az új gépeket használjuk a számítógépes oktatásnál, a konzorciumi és a hamarosan elkészülő saját honlapunk megismertetésénél.
A projektzárón minden könyvtárvezető elmondta, hogy milyen nehézségeket kellett leküzdenie a projekt során. Megköszöntem magam és munkatársaim nevében a konzorcium vezetőinek a munkájukat, türelmüket, segítőkészségüket, amit a projekt kezdetétől tapasztaltunk. Nem könnyű feladat hét, földrajzi szempontból is elég messze eső települést összefogni, koordinálni. Minden elismerésünk az övék.
Nem szabad kihagynunk a fenntartó támogatását sem, hiszen a projekt befejezéséhez a forrást az Önkormányzat biztosította. Mindannyian tudjuk, hogy nehéz gazdasági helyzetben élünk, bizony a befejezéshez szükséges összeg előteremtése nem volt egyszerű és könnyű dolog. Köszönjük!
Jeles Erzsébet
|