II. Cigányfesztivál
2011.03.22. 08:39
A cigány kultúra napja Hajdúdorogon.
Második alkalommal került megrendezésre a hajdúdorogi cigány kultúra bemutatását, népszerűsítését megcélzó fesztivál 2010. október 1-én a Mészáros Károly Városi Könyvtárban. Az első alkalomtól eltérően most a Hajdúdorogi Egyesített Napközi Otthonos Óvodák és a Szent Bazil Oktatási Központ tagintézményei is csatlakoztak a II. sz. Általános Iskola diákjaihoz.
A rendezvényen Csige Tamás polgármester is köszöntötte a megjelenteket. A IV. Hajdúdorogi Kulturális Napok rendezvénysorozat programcsokrába illeszkedő fesztivál a cigányok társadalomba való bekapcsolódást segítheti elő. Nagyon fontos, hogy a kisebbségbe tartozók is ugyanolyan körülmények között tanulhassanak, fejlődhessenek, mint magyar társaik. Az oktatási intézmények infrastrukturális fejlesztései és a tehetséggondozó programok is ezt a célt szolgálják. Megköszönte a pedagógusok önfeláldozó munkáját, a szülői segítséget, és a gyerekek lelkesedését, tenni akarását. Nem csak a cigányságnak fontos, hogy megmutathassák és kibontakoztathassák képességeiket, nekünk is érdekünk, hogy megismerjük és elismerjük kultúrájukat, értékeiket.
Jeles Erzsébet, a könyvtár igazgatónője örömét fejezte ki, amiért a várakozásoknak megfelelően szép számmal jelentkeztek mind az egyéni szereplésre, mind - a 2. sz. Általános Iskola esetében - a csoportos fellépésre. Bíztatta a srácokat, hogy vegyenek részt továbbra is a könyvtár rendezvényein, versenyein, pályázatain, hiszen a lehetőségek adottak, mindenki egyforma eséllyel indul. A III. Cigányfesztiválra előreláthatólag 2011. április 8-án, a romák világnapján kerül sor, részvételükre jövőre is mindenképpen számítanak.
A szervezők nem tekintették versenynek a fesztivált, éppen ezért hagyományos értelemben vett zsűri bizottságot sem állították fel. A legügyesebb és legtehetségesebb előadókat azonban mindenképpen ki szerették volna emelni, hogy ily módon is bíztassák őket. Ennek érdekében felkértek három segítőt, Ujfalusi Istvánné Kati nénit, Simon Istvánné Valit és Balogh Győzőt, hogy a számukra leginkább tetsző produkciókat külön értékeljék. Eszerint Balogh Antónia, Kányádi Sándor: Kicsi faluból való verséért, Boros Zsolt, Zelk Zoltán: Ibolya című verséért, és Rácz Katalin, Weöres Sándor: TÁNCNÓTA című verséért a II. sz. Általános Iskola igazgatójának, Urgyán Tibornak külön ajándékait is kiérdemelték.
Természetesen egyetlen résztvevő sem tért haza üres kézzel, a felkészülésért és bátorságukért mindannyian meglepetésben részesültek. Az ajándéktárgyak mindegyike a fiatalok fejlesztését szolgálja, ezeket az óvodai és az iskolai foglalkozásokon is tudják majd hasznosítani. A könyvár igazgatónője egy-egy könyvet adott át a segítőknek, amiért közreműködésükkel segítették a rendezvényt.
A bizottság tagjai egyenként köszönték meg a lelkiismeretes munkát, amellyel a nebulók készültek. Magához ragadva a szót, Balogh Győző elmondta, hogy cigányként micsoda öröm tölti el, amikor végignéz a többtucat rátermett roma csemetére. „Büszkén álljatok a világ elé, hisz Isten szemében mindannyian nagy dolgokra vagytok hivatva!” – szólította fel hallgatóságát, majd búcsúzóul hozzátette: „Jövőre veletek ugyanitt!”
A rendezvény az Új Magyarország Fejlesztési Terv, Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében meghirdetett "Tudásdepo - Expressz" (TÁMOP 3.2.4-08) pályázat keretében valósulhatott meg.
Mosolygó Marietta
2010. október 01.
|